Gdzie artyści mogą uzyskać pomoc?

Działalność artystyczna to nie tylko tworzenie dzieł. To także dbanie o swoje prawa autorskie, podpisywanie umów z innymi, promocja czy po prostu zarabianie pieniędzy. Gdzie uzyskać pomoc, która pozwoli dopilnować swojego interesu?

W ramach naszego programu przeprowadziliśmy konsultacje, które pozwalały dowiedzieć się o formalnej stronie pracy artysty/ki. Była mowa o crowdfundingu, prawach autorskich i umowach, promocji własnej twórczości oraz o drodze do realizacji swojego pomysłu. Gdzie jednak na co dzień uzyskać pomoc i o jakich kwestiach pamiętać przy rozwijaniu działalności artystycznej?

Kompleksowe wsparcie oferują inkubatory przedsiębiorczości. I tak gdański STARTER oprócz wynajęcia miejsca do pracy, prowadzi profesjonalne doradztwo oraz szkolenia. Inkubatory pozwalają niskim kosztem uzyskać pomoc, promocję i przestrzeń do pracy i biznesowych spotkań. Często nie wiadomo, gdzie zacząć z własnym biznesem. Takie firmy w pewnym sensie prowadzą nas za rękę, ułatwiając wejście na rynek.

Znajomość własnych praw jest ważna. Niestety kierunki artystyczne rzadko przygotowują późniejszych absolwentów do np. podpisywania umów z galerią sztuki. Jeśli potrzebujemy pomocy prawnej, bez problemu powinniśmy znaleźć punkt z bezpłatnymi usługami.

Z pomocą przychodzą też strony internetowe. I tak Prawo kultury pisze przede wszystkim o prawach autorskich. Szeroko natomiast rozpisuje się praKreacja, gdzie znajdują się informację np. o tym, jak napisać regulamin sklepu internetowego czy o rodzaju działalności gospodarczej. Ilość wiedzy na tej stronie jest naprawdę ogromna, a znajdują się tam również podcasty.

Informacji śmiało można również szukać w blogosferze. Aleksandra Sewerynik z Prawa Muzyki pisze m.im. o prawach autorskich, rodzajach umów, nagrywa także podcasty. Z kolei, wbrew nazwie, Muzyka i Prawo nie publikuje tylko o muzyce. Są tam także artykuły o prawie, ale często odwołujące się do znanych artystów i artystek czy dzieł. Dzięki temu o wiele łatwiej przyswoić wiedzę.

Oferty płyną także od instytucji kultury, które w różny sposób pomagają artystom. Jedni finansują, drudzy promują, trzeci zaś udostępniają swoją przestrzeń. Często też można trafić na szkolenia czy konsultacje. Takie jednostki starają się wychodzić do kreatywnych ludzi, dlatego zazwyczaj skorzystanie z pomocy jest darmowe.

Warto być również na bieżąco z informacjami płynącymi od władz miasta. Każde z nich ma swoją politykę kulturalną i pewną pulę pieniędzy przeznaczoną dla artystów. Najczęściej, aby uzyskać takie dofinansowanie należy wypełnić kilka wniosków, ważne jest również trzymanie się terminów.

Istnieją również stypendia. Opcji jest wiele, bo może to być zarówno stypendium od miasta, jak i fundacji należących do inwestorów. Duży zbiór tego rodzaju finansowania prowadzi Europejska Fundacja Prawda Człowieka. Skoro mowa o Unii Europejskiej, może warto pomyśleć też o dotacji? W Polsce zaś możemy kierować się jeszcze do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak widać, artysta nie jest pozostawiony sam sobie. Szkolenia, warsztaty, dofinansowania czy darmowa pomoc prawna. Najważniejsze, to nie bać się formalnej strony swojej artystycznej działalności. Znajomość marketingu czy swoich praw, pozwoli lepiej pokazać się światu.

 

Dodaj komentarz   

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X