Rysunek jako porozumienie. Wywiad z Henrykiem Glazą

Cykl warsztatów dla przedsiębiorców zakończył się zajęciami z rysunku. Henryk Glaza, autor komiksów, prowadził uczestników przez kolejne kroki, przekazując im swoje umiejętności. Udzielił mi również wywiadu.

„Przyszliśmy na warsztat pogłębić nasze umiejętności i nauczyć się nowych rzeczy. Warsztat mocno przerósł nasze oczekiwania” – zaczynają swój komentarz dwie uczestniczki. „Bardzo ciekawe rysunkowe ćwiczenia, i jeszcze po każdym z nich każdy dostał osobisty zachęcający komentarz od samego prowadzącego o tym, jak można udoskonalić rysunek. Bardzo twórcza atmosfera, mili uczestnicy, angażująca rozmowa na aktualne tematy w świecie biznesu, smaczne przekąski! Dziękujemy Henryku za taki praktyczny warsztat i organizatorom za skuteczną organizację wszystkiego”.

Poniżej wywiad z samym zainteresowanym.

Co, jako artysta, chciałby Pani przekazać osobom pracującym w biznesie? Jakie wartości czy umiejętności?

Chciałbym przede wszystkim przekazać pewną umiejętność myślenia, a przynajmniej jej zajawkę. Rysowanie jest porządkowaniem przestrzeni czy wyborem najważniejszych elementów, oddzielania ich od mniej ważnych rzeczy. Myślę, że takie umiejętności przydają się w każdej dziedzinie życia czy pracy.

Dlaczego zajmuje się Pan rysunkiem?

Robię to od zawsze i sprawia mi to olbrzymią frajdę. Rysunkiem zajmuję się też ze względu na jego możliwość komunikowania się z innymi za pomocą medium, za pomocą symboli, kulturowych kalek, narracji, metafory, za pomocą pewnej wrażliwości, pewnych nastrojów, które można tworzyć rysując. Ta komunikacja, to porozumienie za pomocą medium najbardziej mnie interesuje.

W jaki sposób warsztaty z rysunku mogą przełożyć się na pracę przedsiębiorców?

Tak, jak powiedziałem, w pracy przedsiębiorcy najważniejsze jest kombinowanie, myślenie. W związku z tym każda nowa umiejętność czy forma myślenia na pewno będzie dla niego przydatna, a rysowanie jest właśnie sposobem myślenia, bo rysujemy głową, a nie rękoma. Każdy przedsiębiorca powinien być zainteresowany rozwojem myślenia.

Co jest ważne dla Pana w pracy jako artysty?

Cisza i spokój [śmiech]. Poważnie mówiąc najważniejszy jest dla mnie pomysł i znalezienie formy, w jaką ubiorę ten pomysł. To, że będę mógł ją zakomunikować.

Panuje stereotyp, że artyści nie nadają się do biznesu. W jaki sposób zajmuje się Pan swoją działalnością? Czy sam zajmuje się Pan promocją?

Promocją zajmuję się zupełnie sam. Używam mediów społecznościowych, a przede wszystkim kontaktów pośrednich, to znaczy znajomości w środowisku, znajomości z osobami, które coś tworzą, które mogą zaprosić do współpracy, bądź polecić mnie do jakiegoś projektu. To są podstawowe narzędzia.

 

Rozmawiała Natalia Krawczyk, zdjęcia Bogna Kociumbas

Henryk Glaza – pedagog, twórca komiksów, storybordzista i ilustrator w studiu animacji. Pod pseudonimem Henryk zadebiutował komiksem Tylko Spokojnie, którego historia (oparta na prawdziwych wydarzeniach) opowiada o zmaganiach z rakiem. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Mieszka z rodziną w Gdańsku.

Dodaj komentarz   

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X